سال 1400 «سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» صفحه اصلي|نقشه سايت
چهارشنبه ٠٦ مرداد ١٤٠٠
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1821
 بازدید امروز : 53
 کل بازدید : 107044
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1406

رودخانه ها:
1-  رودخانه ارس  2- رودخانه بالخلي 3- رودخانه قره سو 4- رودخانه خياو 5- رودخانه هروآباد

1-  رودخانه ارس:
ارس مهمترين و پرآب ترين رودخانه شمالي ايران در منطقه آذربايجان است که از غرب جلفا تا اصلاندوز مغان (استان اردبيل) در طول نوار مرزي ايران و جمهوري آذربايجان جريان دارد.
2-  رودخانه بالخلي:
بالخلي از جمله رودخانه هاي دائمي استان ميباشد که از گردنه بالخلي «جنوب غربي شهر نير» حدفاصل دو رشته بزقوش و سبلان سرچشمه مي گيرد، سرشاخه هاي مهمي نظير برجلوچاي، سقزچي چاي، آغلاغان، جوراب چاي، درويش چاي، لاطران چاي و.... در مسير به اين رودخانه پيوسته و آنرا پرآب مي سازند.
3-  رودخانه قره سو:
رودخانه قره سو از رشته کوههاي تالش (باغرو) در شرق اردبيل سرچشمه مي گيرد و در مسير خود ضمن عبور از دشت اردبيل آبهاي جاري اين قسمت از جمله بالخلي چاي را جمع آوري مينمايد. اين رودخانه دامنه هاي شمالي توده سبلان را دور زده و در شمال غرب شهر مشکين شهر در محل کوجنق آب رودخانه اهر چاي را نيز دريافت کرده و سپس با يک انحراف قائم به سمت شمال جريان مي يابد و نام درود (دره رود) مي گيرد
4-  رودخانه خياو:
خيوچاي يا خياوچاي از سرشاخه هاي مهم رودخانه قره سو در شهرستان مشکين شهر است. اين رودخانه از ارتفاعات هزار ميخ، آيي قاري، دلي آلي، جنوار داغي سرچشمه مي گيرد و سرتاسر دره موئيل را طي نموده و به قره سو مي ريزد. اين رودخانه مهم ترين زيستگاه ماهي قزل آلاي خال قرمز در استان اردبيل مي باشد.
5-  رودخانه هرودآباد:
هروچاي در شهرستانهاي خلخال و کوثر که جنوبي ترين شهرستانهاي استان اردبيل محسوب مي شوند، جريان دارد. اين ناحيه وسيع توسط چندين روخانه بزرگ و کوچک زهکشي شده و تمامي آبهاي سطحي آن از طريق قزل اوزن و سفيدرود به درياي خزر مي ريزد. بزرگترين شبکه زهکشي در منطقه خلخال رود بزرگي است که از سه رود هروچاي، آرپاچاي و سنگور چاي تشکيل شده است. هروچاي از ارتفاعات جنوب شهر خلخال سرچشمه گرفته و بسوي شمال مي رود. آرپاچاي تقرباً در همان امتداد ولي در جهت مخالف از شمال به جنوب جاري است. هر دو رود در پايين دست به هم پيوسته و جريان به سمت غرب منحرف شده و ارتفاعات مابين خلخال و گيوي را با دره تنگ و عميقي بريده و به شهر گيوي مي رسد. در اين منطقه اين رود به نام گيوي چاي معروف است.

 

 

درياچه ها 
1-درياچه نئور:

 

درياجه نئور در فاصله 42 كيلومتري جنوب شرقي اردبيل در ارتفاع 2480 متري از سطح دريا  قرار دارد.اين منطقه از نظر تقسيمات سياسي-اداري از محدوده جنوبي به مركزيت بودالالو از توابع بخش هير شهرستان اردبيل مي باشد.حوزه آبخيز درياچه نئور 4062 هكتار وسعت دارد.پيرامون حوضه آبريز حدود12 قله در محدوده ارتفاعي2570الي3222 متر از سطح دريا وجود دارد.درياچه نئور كه با متوسط257هكتار مساحت بزرگترين درياچه آب شيرين استان مي باشد.

 

چشمه هاي منطقه نئور:گور بلاغي،شبلو بلاغي،گول بلاغي،قاشقا بلاغي،پيالا گوزه، قورما چوخور بلاغي،ديري بلاغي، پاسگاه بلاغي، قوتور بلاغي، حسين بلاغي، اوبا بلاغي، اسدخان يوردونون بلاغي، سيد يوردونون بلاغي، قالا گوزه سي، فرخ يوردونون بلاغي

 

2- درياچه شورابيل:

 

 درياچه شورابيل به صورت يك حوضه بسته رسوبي در يك ناوديس نا متقارن كم عمق دركوهپايه هاي جنوب شهر اردبيل(رسوبات نئوژن) به وسعت 170 هكتار در محدوده شهر اردبيل واقع شده است.ارتفاع  درياچه از سطح دريا 1365 متر مي باشد و نسبت به شهر اردبيل در بلندي قرار گرفته است.گنجايش آب درياچه شورابيل در رقوم ماكزيمم چهارده ميليون متر مكعب برآورد و حداكثر عمق آن در اين وضعيت 10 متر تعين شده است.

 

در ياچه ها و تالاب هاي استان اردبيل:درياچه پشت سد خاكي پير آلفير، درياچه پشت سد خاكي آلوچه، درياچه پشت سد خاكي بيله درق، درياچه پشت سد خاكي اسب مرز، تالاب شورابيل، تالاب نئور، درياچه مخزني كمي آباد، درياچه مخزني اسكي شهر،درياچه مخزني نوشهر، درياچه مخزني شيخ احمد، درياچه مخزني گلمغان، درياچه مخزني شور گل، درياچه مخزني يامچلو، درياچه مخزني طاووس گولي، درياچه مخزني سبلان، درياچه مخزني نيلق، درياچه مخزني قره قشلاق، درياچه مخزني قوزلو

 

3- درياچه قله سبلان:

 

اين درياچه بيضي شکل بوده ودر ارتفاع 4811 متري در قله كوه سبلان قرار گرفته است و اندازه قطر بزرگ آن با جهت شرقي – غربي حدود 180 متر و قطر کوچک حدود 80 متر طول و وسعت درياچه بالغ بر 12000 متر مربع است. آب آن صاف و زلال و درجه حرارت آن در ماههاي گرم نيز در حد صفر است. سطح درياچه اکثر ايام سال منجمد و پوشيده از يخ و برف مي باشد و در طول سال حدود 2 الي 3 ماه (ماههاي تير، مرداد و شهريور) با توجه به شرايط اقليمي سالانه منطقه، باز است. آب درياچه از آبراهه خروجي چند متري بطرف ورودي شرقي جاري سپس در زمين فرو مي رود.
با اين که اکثر ماههاي سال سطح درياچه يخبندان و شرايط زيستي به حداقل تقليل مي يابد با اين حال در تابستان بالاخص مرداد ماه چنانچه از ارتفاعات (تيغه ها) مشرف به درياچه، به آب نظاره کنيد درياچه سبز رنگ به نظر مي رد که حاکي از رشد جلبک هاي سبز – آبي در آن مي باشد. علاوه بر جلبک هاي سبز – آبي(1) که بيشتر از گروه کلروفيسه ها(2) و سيانوفيسه ها(3) هستند جانوراني از سخت پوستان(4) که به زير رده استراکودا(5) تعلق دارند در جمعيت بسيار بالا در درياچه زيست مي نمايند. دهانه قيفي شکل آتشفشان در حال حاضر به صورت درياچه بسيار زيبائي درآمده است که در نوع خود کم نظير و از پديده هاي نادر طبيعي مي باشد. آب اين درياچه از جمع شدن تدريجي آبهاي حاصل از ذوب برف و يخچالها و نزولات جوي تأمين مي شود.

 

 

 

 

 

 

 

اوقات شرعی
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.